Desatero CHS

Desatero CHS Fredina Agi
 
1.   Parťáci  – naši psi jsou opravdovými parťáky a členy rodiny. To znamená, že u nás nenajdete nikdy žádné kotce. Žádný z psů není oddělen od smečky/výjimka je hárající fena, která „trpí“ s námi v domě a spí v ložnici vedle mé postele – po odchodu do práce manžela  mnohokrát i na ni .-))/. Psi mají svůj „venkovní pokoj“ s neomezeným vstupem na zahradu a do domu.  Do domu mají přístup kdykoli chtějí a v domě mimo celkový prostor, mají i svůj psí pokoj, kde jsou pak  umístěna štěňata s mámou.
Nikdy! se nezbavuji vysloužilých zvířat ani nejsou odloženy na druhou kolej. Proto u mě najdete vždy pár důchodců, nebo zvíře, které jsem sama z nějakého důvodu vyřadila z chovu. - účelem chovu není chovat na všem, co už může rodit a nebo ještě může rodit a zbytku se zbavit! Rozhodně u nás nehledejte podporu "putovních" zvířat ani zneužívání chovu jiných chovatelů. Zvířata jsou pro nás parťákem, ne zdroj EGA.
2.  Výchova  – Psi jsou vychováváni k respektu k lidem, k druhým psům ve smečce, opatrnosti k dalším zvířatům /malému psovi, kočce/. Jsme jedna velká parta! Neexistují vážné šarvátky, oddělování psů apod. Naši psi bez problému rozeznávají,  jak si mohou dovolit chovat a hrát  si s 2letým dítětem anebo např. s 12letým. Máme-li štěňata, tak ostatní psi matku plně respektuji.  Funguje zde velká solidarita, starost a výchova štěňat  probíhá jako týmová práce!
3.   Zdraví – Chovám pouze na zdravých zvířatech a o to  se také stará a dohlíží již přes 26 let náš skvělý pan veterinář MVDr. Dalibor Babinec. Rozhodla jsem se pro trnitější cestu chovu a to pouze chovat na vyšetřených a testovaných zvířatech. Naši psi mají všichni nejméně 3genetické testy. Ačkoli tyto DNA ani jiná vyšetření (DOV, DKK, DLK ) nejsou do chovu povinné a mnoho chovatelů je přehlíží /mnoho z nich úmyslně/, já se rozhodla takto. Snažím se a budu se snažit, aby z mé CHS stanice odcházely štěňata zdravá a geneticky nezatížená.
4.   Chov – feny nikdy nezařazuji do chovu ihned po bonitaci a  kdy je to klubem dovoleno tj. u kolií v 18měsících. Mé feny odchovávají svůj první vrh cca ve 3 letech, kdy jsou opravdu dospělé, vyrovnané a připravené plně na mateřství. Taktéž nemám potřebu své feny zatěžovat neustalými porody, ani krýt veteránky.  A myslím si, že podle reakcí  mých fen na březost, bezproblémových odchovů, to stojí za to.
5.   Chov 2 – výběr krycího psa. Jak jsem již uvedla, velmi mi záleží na zdraví, a proto jsem si  jednoho přivezla z Německa, podle mých představ a kriterii. Je použit hlavně pro mé feny a bude stále, dokud to bude možné. Krytí u cizího psa je vždy loterie a většinu problému se člověk dozvídá až v době, kdy už své rozhodnutí nemůže bohužel změnit. Proto kryji psem, co jsem si jistá a vím co doma mám :-)
6.   Krmení – jsem zastáncem pestré stravy. Psy krmím pouze superpremiovými nekomerčními krmivy, které opravdu obsahují maso, syrovým masem, mléčnými výrobky /jogurt, sýr, atd. čerstvou zeleninou a ovocem/. Kvalitní krmení je základ každého živého tvora a na tom  nešetřím.
7.   Štěňata – Vždy jsou odchovávána v domě. I v létě je fena před porodem  již v domě, kde porodí a je stále pod dozorem ona i štěňata. /místo se štěňaty mám 1m od mé postele/.  Později se učí chodit ven hrát, venčit, ale vždy se vracejí na noc domů, do svého pelíšku.   Štěňata kolii od nás odcházejí nejdříve v 8-9 týdnech (prťata ještě později) – odčervené, očkované, čipované s pasem, výbavičkou /krmením, hračkami, kšírkami, atd./ s potvrzením od MVDr. že jsou zdravá, s výsledky DNA, smlouvou, socializované, s doživotním chovatelským servisem.
8.   Socializace – tím, že jsou štěňata  vychovávána v domě, znají běžný chod domácnosti /mixer, vysavač,TV, radio atd/.  Velmi rádi  „pomáhají“ s úklidem čehokoli a kdykoli /vždy toho, co nechci, ale zato vždy s maximální ochotou!/. Učí se respektovat ostatní zvířata doma /výchovný levý hák od kočky, když ji chtějí naporcovat, je k nezaplacení/ Znají hierarchii smečky a velmi brzy ji začnou dodržovat. Přesně vědí, který pes s nimi půjde vymýšlet lotroviny a kterému v žádném případě nesmí lézt po hlavě :-) Kontakt s lidmi – dospělými i dětmi je samozřejmostí.
9.   Majitelé – ty vybírám s pečlivostí. Jsem schopná se rozloučit se zájemcem i v den odběru, když  se mi nebude líbit jeho chování a jednání k psům. Raději ať štěně zůstane o pár týdnů doma déle, než aby žilo v prostředí pro něj nevhodném.  To, že se mi zatím daří vybírat skvělé majitelé svědčí  trvalý kontakt s nimi, zasílání zpráv, fotek, přijmutí rad, návštěvy u nás a odběr dalšího štěněte – no může si chovatel přát něco lepšího?
10.   Pokrok – modernizace jde stále dopředu a to platí i v chovu psů. To, o čem se mi ani  nezdálo před více než 30lety, když jsem s chovem psů začínala, je dnes běžné. Nebráním se žádným novinkám a své názory na některé věci dokážu přehodnotit a změnit, je-li to pro dobro chovu a psů a shoduje se to s mým přesvědčením /ať se jedná o krmivo, nebo nový poznatek o zdraví/. Vždy jsem jednala a chovala psy podle svého nejlepšího svědomí (at s větším, či menším úspěchem) a míním v tom pokračovat a zlepšovat vše co zvládnu. Pochopitelně jsem udělala i chyby z kterých se snažím poučit. Dívám se na jejich svět jejich (psíma) očima, ne to, co lahodí oku lidskému.  Nemám krásnou zahradu s anglickým trávníkem a  kotci na konci zahrady ozdobenými muškáty.   Mí psi běhají po obyčejné zahradě – kde si vyběhali v trávníku cestičku, místo kytek „zdobí“ zahradu  desítky hraček,  plyšáků a pet flašek, plivnou po vás pecku z třešní, donesou zbytek okousané hrušky, když pomáhají sbírat, „zastřihnou“ keře, asistují, ať děláte cokoli, vyliji vám kafe, když si hrají kolem stolu na honěnou, někdy si zvrtnete nohu – když si štěňata vyhrabou zákopy…
…ale když mi pak všichni spokojeně usnou pod nohami, jako právě nyní, je ten pohled a pocit
k  NEZAPLACENÍ

 

 
 
PŘED MEZINÁRODNÍ REGISTRACÍ SE MÁ CHS JMENOVALA
 
FREDINA.CZ
 
 
 

F unkční
R odinná
E mpatická
D ůsledná
I niciativní
N áročná
A ktivní

A dresnost
G arance
I ndividuální přístup