Se psem do zahraničí

Se psem do zahraničí.



Tak jako při každé cestě do zahraničí musíte mít vy své doklady(OP, Pas, vízum), i vaši miláčci musí splňovat podmínky pro vycestování. A je jedno, zda jedete na jednodenní výlet na Slovensko, na dovolenou do Chorvatska, a také zda jdete na tůru pěšky, jedete autem nebo letecky. Základ je stejný.  Čip + pas + platné očkování proti vzteklině. Další podmínky jsou určené zemí, kterou chcete navštívit, proto se vždy informujte o podmínkách! Ve většině případů do okolních zemí (EU) vám stačí onen základ. Nedodržením podmínek pro vycestování do zahraničí  se vystavujete vysoké pokutě,  nebo dokonce zabavením psa! To, že to některým známým vyšlo, neznamená, že jim to vyjde příště a nebo to projde vám. Šetřete si nervy, nepříjemnosti, ostudu, peníze i čas. Chovejte se zodpovědně.
Co je čip a pas zvířete, kde ho pořídit, jsme si již vysvětlili v předchozím článku "čip a pas". Zopakuji to nejdůležitější:



1. Psa si necháte očipovat u MVDr. a čip zaregistrujete v některém z registrů spolupracující s mez. vyhledávačem Petmaxx.
2. Zároveň si necháte vystavit pas zvířete - ten si zaregistruje MVDr.
3. Psa necháte naočkovat proti vzteklině a necháte potvrdit do pasu. Pes může být očkovaný proti vzteklině nejdříve ve věku 12 týdnů.
Pozor! Očkování nelze zapsat do pasu zpětně a je platné pouze až po vydání pasu  a identifikaci psa(čipování). To v praxi znamená, že pokud necháte naočkovat psa a po měsíci si vzpomenete, že byste vystavili pas, je očkování neplatné! Budete muset psa přeočkovat znovu. Proto je vhodné myslet dopředu a vše zařídit v předstihu, nejlépe už od štěňátka. Nyní si mnozí uvědomí, kolik starostí vám ušetří chovatelé, kteří své odchovy předávají novým majitelům již očipované a s pasem :-).
4. Platnost vakcíny od - další záludností o které mnoho z majitelů neví, je platnost vakcíny. To, že stihnete (dá se i v jednou dni) psa očipovat, vystavit pas a naočkovat ještě neznamená, že druhý den můžete vycestovat. Bohužel nemůžete. Platnost vakcíny je až za  nejméně 21 dnů po očkování(ochranná lhůta). To v praxi znamená, že pokud svého psa naočkujete 1.7. můžete se psem vycestovat nejdříve 22.7.!
5. Platnost vakcíny do - Vakcíny proti vzteklině v dnešní době jsou s různou dobou platnosti od 1 roku do 3let. Vždy  platnost MVDr. potvrzuje do pasu. I tohle musíte hlídat! Pokud nestihnete psa přeočkovat do data vyznačeného a zpozdíte se i o jeden den, vztahuje se opět na psa ochranná lhůta 21dnů a v tu dobu opět nebudete moci vycestovat.
6. Další očkování - Stále jsme se bavili pouze o povinném očkování proti vzteklině. Neočkováním psa proti dalším onemocněním (psinka, parvoviroza, leptospiroza) vystavujete svého psa (i sebe) nebezpečí už i v ČR, při cestování do zahraničí ještě více. Onemocnění parvou atd. není vzácností i díky tomu, že mnoho lidí své psy neočkuje, dovážejí se psi z nebezpečných oblastí atd. Leptospirozu může chytit každý pes např. od myši na procházce a  je přenosná na člověka. Léčení psů je finančně nákladné s nejistými výsledky, mnohdy s trvalými následky a často s fatálním koncem.
7. Cestovat do zahraničí můžete se psem nejméně15. týdnů starým (pokud již splňuje podmínky výše).
8. Jeden člověk může cestovat nejvýše s 5 psy!  Ochrana před překupníky atd. Pro cestování s více psy na soutěže atd. se žádá zvlášť povolení.
9. Další podmínky - před vycestováním do zahraničí je nejlépe se informovat, zda ještě daná země nemá další podmínky. Např. potvrzení do pasu MVDr o odčervení v určitém čase, přípravky proti srdečním červům atd. Mimo EU je potřeba mít dále Titr - sérologické vyšetření na vzteklinu ( výše protilátek).
10. Nezapomeňte si zjistit i podmínky zemí, přes které budete pouze přejíždět!
11. Majitelé plemen typu "Bull"  by neměli obzvláště opomenout si zjistit, zda se svými miláčky do dané země vůbec mohou a za jakých podmínek! Např, do Chorvatska můžete  pouze s plemenem uznaným FCI (
např. stafordšírský bulterier, miniaturní bulteriér atd). Nezapomeňte si sbalit sebou jejich PP! S kříženci typu bull a neuznaným plemenem. např. americký pitbulteriér do země nesmíte.
12. Bezpečnost - Nezapomeňte na bezpečné převážení zvířat v autě. Bezpečně zajištěné zvíře =  vaše bezpečí.  Zahraniční policisté nemusí být tak benevolentní jako naši a pokuta za nedodržení jejich podmínek se může vyšplhat do výše ceny vaší celé dovolené.
13. Letecká doprava - protože každá letecká společnost má své podmínky pro přepravu zvířat, informujte se přímo u té, s kterou poletíte. Obecně platí, že každé zvíře musí mít určenou přepravku, povolení k letu, u malého zvířete (cca do 6kg) je možnost mít zvíře na palubě jako příruční zavazadlo. Ostatní musí cestovat v místě pro ně určeném. Všechny podmínky vám letecká společnost sdělí.



Doufám, že jsem vám pomohla se trochu zorientovat a dovolená i s vaším miláčkem proběhne v poklidu :-)

Šťastnou cestu!