Čím krmit
Čím máme krmit?
Jedna z nejčastějších otázek pokládaná chovatelům a probíraná v různých diskuzích. Můj názor a zkušenosti:
Strava je pro každého živého tvora základní potřeba (vzpomeňme si ze školy na Maslowovu pyramidu) a o kvalitě stravy u psa rozhodujeme my lidé. Dobrou stravou můžeme z velké části ovlivnit zdravotní stav, růst, vzhled, výkonnost, chování - celkově kvalitu života psa.
Ke kvalitní stravě patří i správné dávkování. U štěňat v růstu je důležité, aby dostaly do svého rychle rostoucího tělíčka vše, co potřebují, aby se mohly správně vyvíjet. Dejte si pozor na správné dávkování a při pochybách v dávkování se ihned spojte s chovatelem. Není ostudou si to nechat vysvětlit. V tabulkách jsou hmotnosti více méně informativní a je potřeba i sledovat skutečnou potřebu psa, která se může lišit.
Uvádím pro příklad tabulku granulí Goodstuff a zašktla jsem dávkování pro štěně kolie dlouhosrsté. Jak vidíte, i malé 3 měs. štěně má průměrnou dávku 370gr jako dospělá kolie (roční 380gr) Je to pochopitelné, štěně potřebuje velkou energii a živiny k růstu!
Krmit můžeme buď dobře, nebo špatně a je jedno jestli se jedná o krmení granulemi, syrovou stravou (nyní moderně nazývanou BARF) a nebo vařenou stravou. Pominu války mezi "Granuláři a Barfaři". Každé krmení má své výhody i nevýhody a svá specifika. Také neplatí, že drahé krmivo je automaticky dobré krmivo a naopak.
BARF
Nebudu zde psát ani kopírovat návody na přesné složení stravy, to najdete na netu a v dnešní době i v knížkách. Jen upozorním na nejčastější chyby.
Kvalitní BARFování rozhodně není: když uvaříte 1/2kg kolínek (kdo by řekl, že těstoviny obsahují pšenici, ) do toho zamícháte játra a posypete "vitamíny" s obsahem K3** a hrdě všude píšete, že krmíte přirozeně. Rozhodně nemůžete nakrmit středního psa za 6kč denně, jak se někteří "BARFaři" chlubí (pokud si neporazíte vlastní krávu a těch 6kč je ten jogurt ráno :-)
Kvalitní BARF nejsou ani levné mletiny obsahující pouze kosti, šlachy, chrupavky a něco málo vnitřností. Atd.
Uvědomíte-li si rozdíl mezi masem, vnitřnostmi, kostmi a dalšími vedlejšími částmi, tak už bude pro vás hračkou složit podle návodů BARF jídelníček.
**K3 - Menadion je synteticky vyrobený vitamín, používá se v krmných směsích pro zvířata. V ČR je zakázán podávat lidem - je to Karcinogen.
Vařená strava
Je mnoho lidí, obvykle z těch starších, kteří byli zvyklí po celý život vařit psovi a dost těžko je to odnaučíte. Protože vařením maso ztrácí mnoho potřebných živin, musí se opět doplnit - Znovu upozornění na směsi s K3**, nebezpečné chemické antioxidanty a barviva! Pokud se vám babičku/ dědu podaří přesvědčit na výměnu příloh - z těstovin např. na rýži a doplněním syrové zeleniny, nebo ovoce, psovi jistě "zpestříte" a zkvalitníte jeho stravu.
U vařené stravy POZOR NA KOSTI - pečené a vařené kosti jsou pro psa nebezpečné! Platí i o syrových kostech, pokud na ně není pes zvyklý a nebo jsou podávány ve velkém množství.
Granule
Mnohými oslavované i zavrhované. Na trhu je nepřeberné množství značek i výrobců a zde už nastává problém, že se obyčejný smrtelník v informacích ztrácí. Zvláště, když výrobci se snaží některé informace zakamuflovat.
Jak se v nich vyznat se naučíte podle článku Martina Incédi - majitele PsiMafie.cz
Protože jsem zatím lepší a přehlednější informace nikde nečetla, dovoluji si článek použít a nesepisovat již dávno sepsané
7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule
Datum: 18.2.2017
Každý den mi chodí spousta mailů, kdy chcete poradit s krmením pro své mazlíčky. Nejedná se vždy o specifické dotazy týkající se citlivosti či alergie, ale často jen o základní srovnání kvality různých granulí. Přestože na toto téma byla sepsána celá řada článků, představím vám dnes svých základních 7 bodů, jak vybrat kvalitní granule.
Úvodem je potřeba říct, že jediné správné informace najdete na samotném balení, kde výrobce musí uvádět vše dle skutečnosti. Samozřejmě bude chtít upoutat vaši pozornost velkým písmem a barevnými obrázky, vy ale budete chytřejší a najdete si to nejdůležitější, co je napsáno písmem mnohem menším – složení. Položky v něm se uvádějí sestupně podle jejich obsahu, na prvním místě je tedy surovina, které je v krmivu nejvíce. Pojďme tedy na to!
1. Hledejte maso
Hodně masa! I když už pes není čistý masožravec, v jeho stravě mají převažovat bílkoviny z živočišných zdrojů. V praxi to znamená, že alespoň na prvním místě ve složení musí být maso. I když jej tam najdete, ještě předčasně nejásejte. Je potřeba rozlišit, jestli je v čerstvém nebo sušeném stavu. Čerstvé maso totiž obsahuje vodu, která je v průběhu výroby odstraněna a tím se obsah suroviny sníží a ta se posune mnohem níže ve složení. Pokud uvidíte na prvním místě čerstvé maso, má být následováno masem sušeným/dehydrovaným nebo moučkou.
Tip: Jak rozeznat čerstvé maso od sušeného? Pojmenování „kuřecí“ či „kuřecí maso“ znamená surovinu v čerstvém stavu, „dehydrované kuřecí maso“, „sušené kuřecí maso“ nebo „kuřecí moučka“ pak ve stavu sušeném.
2. Chtějte přesnou deklaraci
Masová moučka x drůbeží moučka x kuřecí moučka, živočišný tuk x drůbeží tuk x kuřecí tuk, rybí olej x lososový olej. Vidíte ten rozdíl? Od nejhoršího k nejkvalitnějšímu. Pokud je čím se pochlubit, tak to výrobce udělá. Hledejte tedy co nejpřesnější pojmenování položek, tak najdete i nejvyšší kvalitu.
Tip: Granule, které obsahují vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu, je lepší rovnou vyměnit za jiné.
3. Naučte se počítat obsah masa
Našli jste tedy granule s masem, dokonce přesně deklarovaným, ale kolik ho tam vlastně je? Už jsme si řekli, že maso může být v granulích v čerstvém nebo sušeném stavu. Pojďme si spočítat, jaký je v tom rozdíl.
Čerstvé maso – obsahuje 70-80% vody, které se v průběhu výroby zbavíme. Uvidíte-li tedy ve složení „kuřecí maso 60%“, odečtěte 70% vody a zůstane vám cca 18% (60*0,3) sušeného masa – to je rozdíl, co? Stejně tak můžete počítat i bílkoviny. Čerstvé maso jich obsahuje okolo 20% (kuřecí konkrétně 18%), takže „kuřecí maso 60%“ znamená cca 10,8% (60*0,18) bílkovin.
Sušené/dehydrované maso nebo moučka – stav této položky se v průběhu výroby nemění, procenta, která vidíte ve složení, jsou tedy konečná. Obsah bílkovin v sušeném mase je cca 60%. Položka „kuřecí moučka 20%“ tedy znamená cca 12% (20*0,6) bílkovin.
Tip: Hledejte granule s obsahem alespoň 20-25% sušeného masa/moučky. Opravdu kvalitní granule obsahují minimálně 30% masa v sušeném stavu.
4. Pozor na tzv. proteinové posilováky
V opravdu kvalitních granulích nemají co dělat. Uměle navyšují obsah bílkovin, když je v krmivu málo masa. Obvykle se jedná o bílkoviny z rostlinných zdrojů, které jsou pro psa mnohem méně vhodné než bílkovin ze zdrojů živočišných. Patří mezi ně například kukuřičný lepek (gluten), rýžový protein, hrachový protein (bílkovina). Jsou to bílkovinné koncentráty, které obsahují cca 80% bílkovin, a kromě navýšení obsahu bílkovin v krmivu psovi po nutriční stránce vůbec nic nedají. Například položka „kukuřičný lepek 5%“ tedy znamená cca 4% (5*0,8) bílkovin. Občas můžete najít v granulích i proteinové koncentráty živočišného původu – např. „kuřecí hydrolyzát“, „dehydrovaná drůbeží bílkovina“ atd. V tomto případě se nejedná o maso, ale o koncentrované proteinové výtažky, často nejasné kvality. Hydrolyzáty mají své opodstatnění ve veterinárních dietách (tělo nerozezná zdroj hydrolyzované bílkoviny, takže nespustí alergickou reakci), pokud ale tyto koncentráty obsahují běžné granule, je potřeba zbystřit a podrobněji prozkoumat obsah samotného masa.
Tip: Dejte si pozor na hrách, čočku nebo cizrnu. Mají sice vysokou nutriční hodnotu a nejsou to vyloženě proteinové posilováky, ale obsahují cca 20-25% bílkovin a proto je potřeba s nimi při hodnocení obsahu masa počítat. Položka „hrách 20%“ znamená cca 5% bílkovin.
5. Naučte se číst triky výrobců
Už víme, že suroviny se ve složení řadí od nejvíce obsažené. Aby se maso dostalo co nejvýše, můžete občas vidět níže ve složení položky „pšenice“, „pšeničná mouka“, „pšeničné klíčky“ nebo „rýže“, „pivovarská rýže“. Pokud by ale byly uvedeny jako jedna položka, snadno se dostanou ve složení výše, mnohdy i na první pozici. Totéž platí naopak o slučování živočišných položek, například: Kuřecí maso 50% (čerstvé kuřecí 30%, kuřecí moučka 15%, kuřecí tuk 5%), hnědá rýže, bílá rýže – zde by se při samostatném uvedení položek stalo, že kuřecí moučka by se posunula za hnědou rýži, možná i za bílou.
Tip: Hledejte co nejjednodušší složení. Pokud uvidíte jakékoliv nepřehledné kličky, zbystřete.
6. Hlídejte způsob konzervace
Zde platí to, co výše u deklarace složení. Pokud má výrobce čím, tak se pochlubí. Proto se v poslední době stále častěji dočtete, že granule jsou konzervovány čistě přírodně, rozmarýnem a vitamínem E. Nejspolehlivější je ovšem opět podívat se do složení na samotném pytli granulí. Pokud v něm místo výše uvedeného způsobu konzervace najdete text „Konzervanty: Antioxidanty“ či „Konzervanty: doplňkové látky povolené EU“, je velice pravděpodobné, že je krmivo konzervované chemicky. Obzvláště se vyhněte konzervantům BHA a BHT. Ty pro jejich toxické a karcinogenní účinky mazlíčkům do misky nepatří.
Tip: Výrobce má povinnost uvádět pouze konzervaci krmiva jako celku, nikoliv jeho jednotlivých složek. Nejkvalitnější krmiva tedy očekávejte od výrobců, kteří zaručují, že ani jednotlivé složky krmiva nebyly konzervovány chemicky.
7. Nevěřte marketingovým názvům
Co mají společného prémiové, superprémiové, ultraprémiové, hypoalergenní a holistické granule? Že nic? Ale ano. Jejich společným znakem je to, že neexistuje žádná právní norma, která by upravovala použití těchto názvů. Výrobce si tedy může napsat na granule kterékoliv z těchto slov, ale pro vás to nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu.
Tip: Čím dál více z vás hledá pro své mazlíčky hypoalergenní krmiva. Hypoalergenní znamená snižující riziko alergií. Vyšší riziko alergií hrozí u krmiv s nekvalitními zdroji surovin či známými největšími alergeny, jako je například pšenice. Držte se tohoto návodu a granule, které si vyberete, budete v klidu moci nazývat hypoalergenní. Pokud ale váš mazlíček trpí zvýšenou citlivostí či je přímo alergický na některou složku krmiva, nestačí pouze koupit jakékoliv granule, které můžete nazývat hypoalergenní. Je potřeba zjistit, která složka krmiva alergii způsobuje (např. pomocí eliminační diety), a této složce se potom důsledně vyhýbat.
A to je vše. Samozřejmě bychom se mohli věnovat minerálům, přidané kloubní výživě nebo optimálnímu obsahu omega 6 a 3 mastných kyselin (ideální je poměr do 5:1, čím nižší, tím lepší vliv na kůži a srst). Pro základní výběr kvalitních granulí vám ale bude stačit výše zmíněných 7 bodů.
Originál článek a přehled základního rozdělení vybraných granulí Martina Incédi majitele PsiMafie.cz ZDE
Opět pár slov mých.
Naučit se orientovat ve složení granulí zvládne každý (pokud chce) a pak dokáže vybrat ty nejvhodnější. Stačí umět a chtít číst složení na pytlích a znát pár triků, které zvláště komerční (čti nekvalitní) výrobci se snaží zmást kupující. (triky používají proto, že složení uvést musí - to už bylo vysvětleno výše). Pochopitelně, že všechny ač kvalitní granule nemusí sednou každému psovi. Stále je kvalitních značek ale tolik, že se vybrat dá. Pamatujte také, že pokud byl pes krmený méně masovými granulemi, musí být přechod na nové pozvolný (stejně jako vy si po týdenní dietě rohlík/čaj nedáte kus bifteku - reakci byste měli s psíkem nejspíš stejnou .) Podobně je to i s chutí, nekvalitní granule jsou různě ochucovány (aby to obilí a soja psům chutnala) a vytvořila se závislost - stejně jako u lidí Cola, brambůrky atd.
Různá plemena a věkové hranice psů mohou mít další specifické požadavky na které musíte brát ohled (starý pes, mladý, březí fena, barva psa, aktivita atd) V tom vám poradí většinou chovatel. Hodně se řeší barva u psů tzv. reznutí, které trápí nejvíce majitele světlých psů a černých. U černých může ještě pes reznout před či u výměny srsti. Barva je však geneticky daná. Z bílého či blue merle psa si můžete "udělat plameňáka" podáváním např. lososa, los.oleje, Betakarotenu, Batáty, vysoké dávky vit A, kukuřice (ta v kvalitních granulích není). Toto reznutí vlivem krmiva je jen na určitý čas, než změníte krmivo, pes se přesrstí atd, rozhodně krmivem nezapříčiníte nestandardní zbarvení po 3 generace .
Protože příkladem se nejlépe učí, ukážu vám, jak krmivo pro psa rozhodně vypadat nemá.
Nebudu uvádět značky granulí (stejně je většina pozná), jen složení.
1)
Některé granule dokážete posoudit pouhým okem - pokud uvidíte na pytli granulky barvy duhy, dále se nezdržujte čtením složení. Nechte brýle v tašce a prchejte .
2)
Zobáky, peří, pařáty (ano, to je drůbeží protein), pšenice, kukuřice, pro změnu zase pšenice a pro velký ohlas opět kukuřice, rýže, ječmen, pepř a sůl - pardon, moučka hovězí a rybí, ovšem tak ve stejném množství... a plno nebezpečné chemie...
Že jste zde nenašli nic hodnotného ani jehněčí? Nevadí, za to mají chovatelský program (slevy)!
3)
Oblíbené 4% krmivo, žádný podtext v tom prosím nehledejte, opravdu mají všeho vždy nejméně 4% a ve všech receptůrách. Podle vyjádření zástupců firmy, je to úmysl, neboť přesné složení je tajné! Aby ne, nedivím se. Kdyby napsali přesné složení, šlo by o zdraví už jen u čtení!
4)
Kukuřice, zobáky, rýže, kukuřice, tuk, zbytky ze zrní, atd....smutný pohled na složení krmiva pro sportovní psy. Jedna z největších a asi nejznámější firma na výrobů granulí totiž sází pouze na reklamu. Však je známo, že po kukuřici se nejlépe tloustne, pes vypadá "dobře" a hlavně je levná. Obsah receptur se až tak moc nemění, jen pytle s obrázky asi 20ti nejpočetnějších plemen. Kdo by odolal žrádelku s fotkou svého miláčka?
5)
Další ze známých značek a hele maso! Jenže... jenže my už víme, že maso obsahuje cca 70%vody a z 20% masa je rázem 6%. Proto se opět musí nahradit pšenicí a kukuřící... Ale také musím pochválit krásné obrázky na pytlích!
Podobných krmiv je velké množství, většinou je rozdíl jen v obsahu % masa. Kukuřice, pšenice a chemické konzervanty bohužel zůstavají...
6)
Pozor na triky výrobců se závorkama. Kuře ( dehydratované 52 %) - rozhodně neznamená, že v krmivu je 52% dehydrovaného masa. Těch 52% je z celkového masa, které ovšem výrobce úmyslně neuvedl. Protože už víme, že se procenta uvádějí sestupně a rýže je 31%, může být obsah masa už 32% a až z tohohle počtu masa je těch 52%... takže ve výsledku jsme na 17 % dehydrovaného masa. .....rozdíl, že?
A Antioxidanty povolené v EU ? AU!
Pokud budete namítat, že si nemůžete dovolit krmit drahými krmivy a stačí vám/psovi tyto obyčejné, vyvedu vás z omylu. Zde je uvedeno i složení značek granulí, které se běžně pohybují mezi 80 -140kč za kilogram (Podle velikosti balení)!
A jak by mělo složeni granulí pro vašeho miláčka vypadat? Například takhle :-)
Pokud namítnete, že ani my lidé se nestravuje vždy správně a semtam zahřešíme i u "mekáče", tak máte pravdu. Jenže my to děláme zcela dobrovolně.
Proto nepřipusťme, aby se náš pes tím psím mekáčem živil 24 hodin denně, 7dnů v týdnu a celý život.
Konečně bylo natočeno i video s velmi známým veterinářem, který prakticky vše výše uvedené stvrzuje a vysvětluje lidem velmi rozumně.
Že by to konečně pochopilo i více lidí? Pevně věřím, že rozumní ano :-)
video ZDE