čip a pas
Co je to čip a pas, k čemu slouží a kde ho pořídím.
Čipování je modernější způsob označování zvířat, které provádí veterinář na požádání odpovědného chovatele/majitele. Čip je pouze označení, nic nevysílá a neslouží jako GPS lokátor, jak si mnoho odpůrců myslí. Čipovat lze psa již od 4 týdnů neomezeně. Čipují se všechny velikosti zvířat, psi od dogy po čivavy, kočky, papoušci i plazi. Tento úkon zvládají i malá štěňátka a během pár sekund zase řádí - je to jen píchnutí, bez další bolesti. Čip je nutno zaregistrovat, jinak označení ztrácí význam. Chovatelé psů s PP své odchovy označují (čip, tetování) povinně a žádný s tím nemá problém, naopak v čipování vidí výhodu (vždy si mohou identifikovat svůj odchov i po letech!). Prosím přidejte se všichni!
K čipům je možné si vyřídit pas zvířete. Pas slouží jako cestovní doklad zvířete a zároveň jako očkovací průkaz. K jakékoli cestě za hranice (ano i k tetě na Slovensko) musíte mít čipované zvíře, pas a v něm očkování proti vzteklině starší 21 dnů a do data platnosti dané vakcíny. Protože se do pasu nedá vepsat očkování, které bylo před vydáním pasu, je výhodou očkovat zvíře v den vydání a nebo po vydání pasu. U solidních chovatelů je čip a pas standardem.
Návod:
1. Informujte svého veterináře nejlépe předem, že máte zájem o čipování a vydání pasu (aby potřebný počet pasů i čipů měl v ordinaci).
2. Veterinář aplikuje čip pod kůži psa na levé straně krku. Čtečkou čipů pak zkontrolujete společně, že čip je aplikován a jeho číslo.
(u chovatelů s PP čipy veterinář zapíše do přihlášky štěňat a opatří svým razítkem a podpisem)
3. Nálepku s čipem veterinář nalepí do pasu, podepíše, opatří razítkem, datem čipování a "zataví" pod folii (aby nebylo možno nálepku vyměnit) Dále vypíše informace o psovi (jméno i s CHS, datum narození, popis psa, plemeno) a o chovateli/majiteli (Jméno, příjmení, adresa, telefon, email).
4. Veterinář do veterinárního registru zaregistruje číslo pasu a všechny údaje o psovi, majiteli a číslo čipu. Neplést si to s další registrací!!!
5. A můžete své zvíře naočkovat. Prosím mějte na paměti, že očkování před vydáním pasu (i kdyby bylo měsíc staré) je pro cestu do zahraničí NEPLATNÉ! Pes musí být očkován až po vydání pasu a platnost očkování proti vzteklině je až za 21 dnů (ochranná lhůta) a do doby platnosti vakcíny - dnes je na trhu vakcína proti vzteklině jednoletá, dvouleté a tříletá - platnost vakcíny v pasu vždy vyznačuje MVDr. ***
6. Registrace čipu - čip je nutné zaregistrovat v některém registru. Bohužel v ČR není jednotný systém registrování a je pouze na majiteli, kde se zaregistruje. Nejlépe je psa zaregistrovat v registru, který spolupracuje s mezinárodním vyhledávačem Petmaxx - a to jsou:
Národní registr majitelů zvířat - http://www.narodniregistr.cz/
Backhome - https://www.backhome.cz/ a Ifta -http://iftaregistr.cz/
Kontrolu, zda jste si psa registrovali správně a je dohledatelný, si vyzkoušejte na Petmaxx - http://www.petmaxx.com/ Informace přímo od Petmaxx ZDE
Některé značky čipů mají předplacenou registraci (Datamars, Backhome, Ifta), v ostatních případech je služba za mírný poplatek.
Registrace na městkých úřadech nestačí!!! - tyto registrace slouží pouze pro potřebu daného úřadu a vaši platbu za psa městu!
Doufám, že jste zde našli odpovědi na své časté otázky ohledně čipu a pasu. Částečně je zde i navazující téma " Se psem do zahraničí"
Chovatel psů s PP, jak jste se dověděli, své odchovy musí povinně registrovat na CMKU (plemenné knize) - viz přihláška štěňat. Dále veterinární registr - ten je povinný zase pro veterináře a následně registr čipů. Tudíž má své odchovy registrované na 3 místech a proto jsou psi dohledatelní. Toto je jeden z důvodů, proč v útulcích nenaleznete bezprizorní a nikomu nepatřící psy s PP. A to stojí za přemýšlení :-)
***Co to v praxi znamená - pokud psa očipujete, vystavíte pas a naočkujete proti vzteklině např. 1.7.2017 můžete do zahraničí se psem vyjet až 22.7.2017. Nedodržením podmínek se vystavujete pokutě nebo dokonce zabavením psa, stejně jako s neočkovaným zvířetem.
Pokud vakcína platí pouze rok do 1.7.2018 a vy naočkujete ten den, nebo před tímto datem, tzn. v termínu, tak se ochranná lhůta (21dnů) na vás nevztahuje. Pokud byste ovšem očkování propásli a naočkovali po tomto datu, opět by se na vás resp. na psa vztahovala ochranná lhůta a můžete vyjet se psem do zahraničí opět až po 21 dnech. Proto si platnost očkování hlídejte! A dále musíte dodržovat i další podmínky země, kde pojedete.
Přeji bezstarostnou dovolenou!